Regulamin
Załącznik nr 1 do Uchwały nr 498 /10/2019 Senatu UR
z dnia 24 października 2019 r.
Regulamin korzystania z infrastruktury badawczej
w Uniwersytecie Rzeszowskim
§ 1
Definicje
Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
- Uczelnia – Uniwersytet Rzeszowski (UR);
- Rektor – Rektor Uczelni;
- infrastruktura (badawcza) – maszyny, urządzenia, aparaty uniwersalne i specjalne służące do przeprowadzania badań technicznych i/lub laboratoryjnych wraz
z niezbędnym zapleczem i związanymi składnikami majątkowymi; - aparatura – zestawy urządzeń pomiarowych do przeprowadzania badań technicznych lub laboratoryjnych, zaliczana do środków trwałych, nabyta lub wytworzona ze środków inwestycyjnych własnych lub dotacji celowych, stanowiąca specjalistyczną część infrastruktury;
- kierownik jednostki – dyrektor centrum, dyrektor instytutu, kierownik katedry/ zakładu/laboratorium/pracowni;
- administrator aparatury – osoba wyznaczona przez kierownika jednostki, odpowiedzialna za nadzorowanie pracy i prowadzenie obsługi aparatury, posiadająca odpowiednie kwalifikacje, uprawnienia i certyfikaty.
§ 2
Zakup infrastruktury badawczej
- Zakupy infrastruktury/aparatury następują w ramach środków określonych w planach finansowych jednostek UR, środków na finansowanie nauki lub w ramach realizacji projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych ujętych w ramach planu rzeczowo-finansowego Uczelni.
- Zakupy infrastruktury/aparatury winny być dokonywane w oparciu o przygotowane plany rzeczowe z uwzględnieniem stanu i stopnia wykorzystania posiadanej infrastruktury/aparatury w ramach całej Uczelni.
- Dokumentację niezbędną do dokonania zakupu przygotowuje:
a) Jednostka organizacyjna UR występująca z propozycją zakupu, po potwierdzeniu posiadania środków,
b) Dział Zamówień Publicznych – zgodnie z trybem określonym w przepisach dotyczących zamówień publicznych,
c) Specjalista UCTT ds. monitorowania i rozliczeń czasu pracy aparatury – w zakresie określenia stopnia wykorzystania posiadanej aparatury.
§ 3
Przyjęcie na stan majątku
- Przekazanie zakupionej infrastruktury/aparatury następuje na podstawie Protokołu zdawczo – odbiorczego, po dostarczeniu przez dostawców. Odbioru dokonuje osoba materialnie odpowiedzialna (lub osoba wskazana przez nią na podstawie pisemnego upoważnienia).
- Infrastrukturę oraz aparaturę zaliczaną do środków trwałych po dokonaniu niezbędnych czynności tj. montaż, uruchomienie i sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania, należy niezwłocznie przyjąć na majątek. Na okoliczność przyjęcia do użytkowania kompletnej i zdatnej do użytku infrastruktury/aparatury wystawia się dokument OT (dotyczy infrastruktury o wartości powyżej 10 tys. PLN) wraz z Protokołem przyjęcia do użytkowania (załącznik nr 1, nr 1a – w przypadku zakupów dokonanych ze środków unijnych).
- Aparatura o wartości poniżej 10 tys. PLN przyjmowana jest na majątek w sposób uproszczony bezpośrednio na fakturze zakupowej wraz z załączonym Protokołem przyjęcia (załącznik nr 1, nr 1a – w przypadku zakupów dokonanych ze środków unijnych).
- Ewidencja aparatury prowadzona jest zgodnie z Zarządzeniem nr 2/2019 Kanclerza UR
z dnia 3.01.2019 r. w sprawie wprowadzenia w życie Klasyfikacji Środków Trwałych – Instrukcja ewidencji rzeczowego majątku trwałego w UR. - Aparatura zakupiona w ramach projektu powinna być zlokalizowana w obiekcie przeznaczonym do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych wskazanym we wniosku o dofinansowanie danego Projektu.
- Aparatura jest przypisana do danej jednostki organizacyjnej (Centrum/Instytutu/ Katedry/Zakładu/ Laboratorium/Pracowni).
- Specjalista UCTT ds. monitorowania i rozliczeń czasu pracy aparatury wprowadza do systemu informatycznego rejestrującego czas pracy dane przyjętych na stan urządzeń.
§ 4
Zasady użytkowania infrastruktury badawczej
- Infrastruktura i dokumentacja dotycząca jej wykorzystania powinna być zabezpieczona w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieupoważnionym.
- Czas pracy aparatury należy rejestrować z wykorzystaniem dedykowanego systemu informatycznego funkcjonującego na UR zgodnie z instrukcją jego obsługi.
- Infrastruktura oraz aparatura zakupiona w ramach Projektu nie może być wykorzystywana do prowadzenia działalności komercyjnej bez stosownych umów dopuszczających taką możliwość.
- Aparatura może być obsługiwana wyłącznie przez pracowników Uczelni posiadających wymagane kwalifikacje, uprawnienia i certyfikaty (o ile jest to niezbędne).
- Kierownik jednostki organizacyjnej sprawuje bieżącą kontrolę nad wykorzystaniem infrastruktury oraz ponosi odpowiedzialność materialną za daną aparaturę.
- Każdy użytkownik aparatury zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania przepisów BHP i PPOŻ zgodnie z instrukcją wdrożoną przez kierownika jednostki i użytkowania jej zgodnie z przeznaczeniem.
- Specjalista UCTT ds. monitorowania i rozliczeń czasu pracy aparatury – nadzoruje prowadzenie ewidencji i dokonuje rozliczeń związanych z wykorzystaniem
i udostępnianiem aparatury przy użyciu systemu informatycznego.
§ 5
Udostępnianie infrastruktury badawczej
- Infrastruktura badawcza może być udostępniana, jeżeli nie będzie to kolidować
z procesem dydaktycznym i pracami naukowo-badawczymi prowadzonymi w danej jednostce organizacyjnej UR. - Informacje o infrastrukturze oraz aparaturze, związanych z nią parametrach oraz możliwościach jej zastosowania i wykorzystania w badaniach będą sukcesywnie udostępniane z wykorzystaniem dedykowanego modułu będącego częścią systemu zarządzania uczelnią.
- Możliwość udostępnienia infrastruktury/aparatury podmiotom zewnętrznym należy każdorazowo potwierdzić u Specjalisty UCTT ds. monitorowania i rozliczeń czasu pracy aparatury.
- Udostępnianie infrastruktury/aparatury obejmuje wszelkie czynności dotyczące wypożyczenia, wynajmu, dzierżawy, użyczenia, użytkowania, udostępniania itd.
i odbywa się:
a) odpłatnie na podstawie:
i) Rewersu (załącznik nr 3) w przypadku jednostek wewnętrznych,
ii) Pisemnej umowy lub porozumienia (wzór umowy stanowi załącznik nr 2).
b) nieodpłatnie na podstawie:
i) Pisemnej umowy lub porozumienia (wzór umowy stanowi załącznik nr 2) w przypadku współpracy naukowej, w szczególności przy realizacji wspólnych projektów z uczelniami, jednostkami naukowymi oraz innymi podmiotami. - Udostępnienie aparatury może odbywać się wyłącznie na terenie Uczelni.
- Pierwszeństwo w dostępie do infrastruktury mają pracownicy jednostek, w których została ona zlokalizowana.
- Infrastruktura badawcza może być udostępniana podmiotom zewnętrznym odpłatnie,
z wyjątkiem:
a) specjalistycznej infrastruktury badawczej – do czasu zakończenia pracy badawczej,
b) infrastruktury zakupionej w ramach umów zawierających zapis o zakazie wykorzystywania jej do celów komercyjnych – w okresie jej obowiązywania. - Umowę/rewers o udostępnienie infrastruktury badawczej podpisuje:
a) w przypadku wypożyczenia innej jednostce organizacyjnej Uczelni – na wniosek jednostki wypożyczającej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez administratora aparatury/kierownika jednostki – rewers podpisuje Dyrektor danej jednostki organizacyjnej i Prorektor ds. Kolegium,
b) w przypadku udostępnienia infrastruktury podmiotowi zewnętrznemu – na wniosek podmiotu zewnętrznego, po pozytywnym zaopiniowaniu przez administratora aparatury/kierownika jednostki oraz Dyrektora danej jednostki organizacyjnej
i Prorektora ds. Kolegium – umowę podpisuje JM Rektor UR. - Umowę oraz rewers sporządza się w 3 egzemplarzach: po jednej dla każdej ze stron oraz jeden egzemplarz do prowadzonej ewidencji w Dziale Majątkowym UR.
- Podmiotem zewnętrznym mogą być:
a) podmioty gospodarcze,
b) instytucje publiczne,
c) inne organizacje posiadające osobowość prawną,
d) osoby prywatne – pod warunkiem odbywania stażu naukowego na UR oraz złożeniu oświadczenia o braku powiązań i możliwości wykorzystania badań prowadzonych na infrastrukturze badawczej Uniwersytetu na rzecz innych podmiotów gospodarczych (załącznik nr 4). - Po upływie terminu udostępnienia infrastruktury badawczej do obowiązku administratora aparatury/kierownika jednostki organizacyjnej należy dokonanie odbioru i sprawdzenia stanu technicznego.
- Podstawę rozliczenia udostępnienia infrastruktury badawczej stanowi:
a) w ramach jednostek organizacyjnych UR – nota księgowa wewnętrzna,
b) w przypadku podmiotu zewnętrznego – faktura VAT.
§ 6
Obowiązki kierownika jednostki
- Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność materialną za daną infrastrukturę oraz aparaturę.
- Do obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej należy:
a) monitorowanie i akceptowanie warunków wykorzystania oraz rezerwacji infrastruktury badawczej,
b) akceptowanie udostępniania i monitorowanie komercyjnego wykorzystania aparatury w uzgodnieniu ze Specjalistą UCTT ds. monitorowania i rozliczeń czasu pracy aparatury,
c) wdrożenie systemu efektywnego wykorzystania infrastruktury oraz obniżenia kosztów pracy,
d) odpowiedzialność za realizację wskaźników rezultatu dotyczących wykorzystania infrastruktury,
e) nadzór nad sprawozdawczością finansową oraz w zakresie osiąganych wskaźników dotyczących wykorzystania infrastruktury oraz aparatury.
§ 7
Obowiązki administratora aparatury
- Administrator aparatury jest odpowiedzialny za: sprawne działanie, efektywne wykorzystanie, zabezpieczenie powierzonej mu aparatury oraz prowadzenie dokumentacji jej pracy.
- Do obowiązków administratora należy:
a) współpraca z kierownikiem jednostki organizacyjnej,
b) obsługa rezerwacji aparatury w systemie informatycznym,
c) określanie kolejności wykonywanych badań,
d) nadzorowanie/prowadzenie obsługi aparatury,
e) ewidencjonowanie czasu pracy aparatury dla celów naukowo-badawczych
i komercyjnych.
§ 8
Odpłatność za korzystanie z infrastruktury badawczej (dotyczy infrastruktury
i aparatury, dla której istnieje możliwość komercyjnego wykorzystania)
- Odpłatność za udostępnienie infrastruktury badawczej ustala się na podstawie kalkulacji kosztów dokonywanej przez kierownika jednostki.
- Przychód z tytułu udostępniania infrastruktury należy do jednostki, która ponosi koszty jej utrzymania.
- Cena udostępnienia infrastruktury winna obejmować:
a) koszty bezpośrednie: koszty eksploatacji w tym amortyzacji, energii oraz materiałów (materiały, surowce, półprodukty, odczynniki) i koszty wynagrodzeń,
b) koszty pośrednie w wysokości określonej w odrębnych przepisach.
§ 9
Udostępniona infrastruktura badawcza podlega inwentaryzacji na zasadach określonych w Zarządzeniu nr 1c/2019 Rektora UR z dnia 2.01.2019 r. w sprawie wprowadzenia w życie instrukcji w zakresie organizacji prac inwentaryzacyjnych w UR.
§ 10
Wszelkie odstępstwa od zasad ustalonych w niniejszym Regulaminie wymagają zgody JM Rektora UR.
Przewodniczący Senatu
Uniwersytetu Rzeszowskiego
Rektor
prof. dr hab. Sylwester Czopek