Laboratorium Zagadnień Społeczeństwa Informacyjnego

W naszej codzienności doświadczamy zjawisk transformacji modelu życia społecznego. Dysfunkcjonalne stają się te wszystkie postępowania, które były skuteczne i oczekiwane w modelu życia ludzi w społeczeństwie industrialnym. Następuje systematyczna przebudowa jakościowa modelu aksjologicznego, a wraz z tym pojawiają się nowe, trudne i nie zawsze łatwe do zrozumienia zjawiska. Dotyczy to w istocie wszystkich sfer życia człowieka: uczenia się i studiowania, badań naukowych, pracy i wypoczynku.

Pilnie potrzebna jest diagnoza stanu rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Realizacja tego zadania wymaga opracowania odpowiedniej metodologii dającej wyniki, które mogą być podstawą analiz komparatystycznych. Stąd dążenie do opracowania międzynarodowych standaryzowanych zagregowanych wskaźników ilościowych: wskaźnika DOI (Digital Opportunity Index - szansy cyfrowej) oraz wskaźnika gotowości sieciowej NRI (Networked Readiness Index), który uznany jest za wyznacznik poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Laboratorium obejmuje 5 Pracowni, w których prowadzone są badania naukowe w zakresie problematyki dobieranej zgodnie z określonymi projektami badawczymi.

PRACOWNIE:

8.1 Pracownia Ergonomii i Organizacji Pracy

8.2 Pracownia Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych

8.3 Pracownia e-learningu

8.4 Pracownia Optymalizacji Transferu Wiedzy

8.5 Pracownia Technologii LLL (Lifelong Learning)